09-06-2026

Ecoresult werkt aan twee nieuwe SMP’s in Tholen en Ridderkerk

De gemeenten Tholen en Ridderkerk werken met Ecoresult aan een soortenmanagementplan (SMP). Met een SMP krijgen gemeenten, woningcorporaties en uitvoerende partijen beter inzicht in de beschermde soorten in een gebied en in de voorwaarden voor werkzaamheden aan gebouwen.

Dat helpt bij de voorbereiding en uitvoering van renovatie, verduurzaming en sloop en nieuwbouw. Tegelijkertijd wordt rekening gehouden met beschermde gebouwbewonende soorten, waaronder vleermuizen, huismussen en gierzwaluwen.

In het voor- en najaar van 2027 voert Ecoresult in beide gemeenten veldonderzoek uit. Ook lokale natuurwerkgroepen, woningcorporaties en andere betrokken partijen worden bij het proces betrokken. De resultaten vormen de basis voor de verdere uitwerking van de SMP’s en de gebiedsgerichte vergunningen.

Voor beide soortenmanagementplannen geldt dat in de eerste helft van 2028 de vergunningen rond zouden kunnen zijn.

Lokale ecologische kennis in Ridderkerk

Voor Ecoresult heeft de opdracht in Ridderkerk een bijzonder tintje. Binnen het team is veel ecologische kennis van de regio aanwezig. Cornelis Fokker is actief bij Vogelwerkgroep IJsselmonde, en Anton van Meurs bij de Zoogdierwerkgroep Zuid-Holland. Deze lokale kennis vormt een waardevolle aanvulling op het onderzoek.

Batloggeronderzoek in Tholen

In Tholen is Ecoresult al gestart met het ophangen van batloggers: Over vleermuizen in de gemeente is namelijk nog relatief weinig bekend. In de Nationale Databank Flora en Fauna (NDFF) staan voor de afgelopen tien jaar minder dan duizend vleermuiswaarnemingen geregistreerd. Daarom zijn in alle kernen van de gemeente Tholen batloggers geplaatst. Deze apparaten registreren ultrasone vleermuisgeluiden die voor mensen niet hoorbaar zijn. De resultaten geven richting aan het verdere veldonderzoek naar de aanwezige vleermuissoorten en hun gebruik van het gebied.

Natuurinclusieve toekomst

De twee SMP’s brengen ecologische kennis, lokale ervaring en praktische uitvoerbaarheid samen. Met het SMP in de hand kunnen gemeente Ridderkerk en Tholen op een natuurinclusieve wijze vervolg geven aan de isolatieopgave met de particulieren en VVE’s. Woningcorporaties en uitvoerende partijen kunnen de SMP’s op termijn benutten bij de voorbereiding van werkzaamheden aan gebouwen.
Zo ontstaat meer duidelijkheid over de bescherming van gebouwbewonende soorten en de voorwaarden voor zorgvuldig uitgevoerde werkzaamheden.

Met soortenmanagementplannen wordt een natuurinclusieve aanpak van de bebouwde omgeving concreet en uitvoerbaar, met ruimte voor biodiversiteit, lokale natuurwaarde en een duurzame leefomgeving.

Meer weten?
Lees het volledige achtergrondartikel en het Plan van Aanpak van het SMP Tholen in onze kennisbank of bekijk de video’s op de pagina ‘Soortenmanagementplan’ waarin onze collega’s Bastiaan van de Wetering uitleg geeft over SMP Delft en Koen van Veen alles verteld over SMP Lansingerland.

Vond je dit nieuwbericht interessant? Deel het met anderen:

Kennisdocument update laatvlieger